UX czyli doznania użytkownika
Co i jak zrobić, aby było korzystanie ze strony www było przyjemne
Funkcjonalność strony internetowej musi być bardzo dobrze przemyślana już na etapie projektu. Częstym błędem zamawiającego wykonanie profesjonalnej strony internetowej jest to, że patrzy on na nią tylko z perspektywy jej właściciela. Zapomina o tym, że musi również spojrzeć na nią z perspektywy potencjalnego Klienta.
Układ i dostępność poszczególnych funkcji musi być tak rozplanowany, aby był maksymalnie intuicyjny i czytelny dla każdego odbiorcy. Kumulowanie dużej ilości opcji na małej przestrzeni, lub nadmiar różnorodności wyboru to częste błędy. Powodują one, że osoba, która odwiedza naszą stronę internetową jest zagubiona i przytłoczona. Nie potrafi odnaleźć tego po co przyszła, i szybko opuszcza taką stronę udając się na inną. Dlatego warto rozważyć, które z funkcji strony wniosą rzeczywistą wartość do jej działania, a które okażą się nieużytecznym elementem.
Praktyka pokazuje, że ludzie nie lubią skomplikowanych rozwiązań. Cenią sobie przejrzystość i prostotę, zwłaszcza pod względem użytkowania strony.
Czasami decydując się na realizację projektu budowy strony internetowej, zamawiający nie są świadomi, że ilość i jakość elementów umieszczonych na jednej stronie, ma wpływ na szybkość ładowania takiej strony. Wynik powszechnie dostępnych badań wskazuje, że osoba która czeka dłużej niż 2 sekundy na załadowanie się danej strony, opuszcza ją i udaje się na stronę internetową konkurencji. Aby temu zapobiec należy zachować zdrowy rozsądek przy dobieraniu elementów składowych strony internetowej. Umiejętnie je skondensować, aby nie przeciążały serwerów i szybko się ładowały.
Klasycznym przykładem nieroztropnego postępowania może być umieszczanie dużej galerii zdjęć, lub filmów, które są publikowane bez odpowiedniej kompresji. To bardzo negatywnie wpływa na doznania odbiorców, a jednoczenie obniża poziom jakości strony dla wyszukiwarki . Taki błąd ma istotne znaczenie także w kontekście pozycjonowania takiej strony internetowej.